top of page

Kauno tvirtovės parkas kviečia į sezono atidarymo šventę

Atnaujinta: 2023-05-03


Kaip ir kiekvienais metais, kuomet iš fortų požemių peržiemoję išskrenda šikšnosparniai, Kauno fortai atveriami lankytojams. Jau tampa tradicija, kad sezono atidarymo šventę Kauno tvirtovės parkas organizuoja vis kitame objekte – taip kauniečiai ir miesto svečiai turi galimybę iš arčiau pažinti daugiau nei 200 hektarų apimančią tvirtovių sistemą. Šių metų sezono atidarymas įvyks pirmąjį gegužės šeštadienį Aukštojoje Fredoje, Lakūnų plente, kur šiandien įsikūrę Kauno tvirtovės būstinė ir dirbtuvės – dar viena parko erdvių, atvirų miesto ir vietos bendruomenėms veikti ir kurti.


„Mūsų tikslas – kurti susitikimo vietas. Kauno fortų dabartis – tai viešosios erdvės, pritaikytos lankymui, aktyviam laisvalaikiui ir kūrybai. Todėl šiais metais pristatysime ne vieną atradimą. Vienas iš jų, čia, Lakūnų plente, esantis tvirtovės artilerijos dirbtuvių ir sandėlių kompleksas, kurį sudaro net septyni parako sandėliai. Sezono atidarymo renginio metu dalyviai galės išbandyti 2 km ilgio maršrutą, kurio metu aplankys statinius, prisilies prie autentiško akmenų grindinio bei grožėsis gamta. Na, o ant dirbtuvių stogo bus įrengta apžvalgos aikštelė, kur nuo Fredos aukštumų lankytojai galės apžvelgti Kauną,” – dalį šventės programos atskleidžia Kauno tvirtovės parko direktorius Egidijus Bagdonas.


Sodas atminti garsiausius Lietuvos lakūnus


Lakūnų plentas – tai tik viena iš Kauno tvirtovės kairiojo Nemuno kranto centrinių artilerijos sandėlių komplekso dalių. Tvirtovės laikotarpiu čia buvo tvarkomi pabūklai, o teritoriją perėmus Lietuvos kariuomenei įsikūrė šarvuočių rinktinės štabas ir tankų garažas. Veikė ir valgykla, kurios maistas patikęs pačiam Smetonai. Čia pat gyveno ir lakūnai, nes netoliese buvo karinės aviacijos teritorija: aerodromas, aviacijos dirbtuvės, kur savo lėktuvus kūrė, išmėgino ir remontavo garsiausi Lietuvos lakūnai: Gustaitis, Dobkevičius, Darius ir Girėnas. Sovietų okupacijos metais sandėliuose saugotas aviacinis kuras.


„Gegužės 6-ąją vyksianti šventė – tai puiki proga prisiminti, kad ši Aleksoto – Aukštosios Fredos – teritorija mena reikšmingus Lietuvos aviacijai tarpukario laikus. Neatsitiktinai, čia veikusių lakūnų garbei atidarymo renginyje bus įkurtas „Lakūnų sodas“, kuris sieks tapti vietos gyventojų ir miestiečių susibūrimo, istorijų apie praeitį, dabartį ir ateitį dalijimosi vieta, o Kauno tvirtovės parkui, kuris Lakūnų plente šiuo metu baigia įkurti atviras visiems dirbtuves, – puikia proga prisistatyti bei megzti dialogą su kaimynyste, susipažinti su aplinkiniais,“ – pasakoja vieno iš šventės organizatorių, projekto „T-Factor“ atstovė dr. Jūratė Tutlytė. Sode šventės metu bus įkurtos ir apsodintos lysvės, kurių puoselėjimu dalinsis vietos ir miesto gyventojai.


Megzti ryšius ir pažintis


Šiais metais Kauno tvirtovės parkas sezoną pasitinka su šūkiu Ateitis tampa vieta. Idėją įkvėpė kaimynystėje, Kauno Aleksoto inovacijų pramonės parke, planuojamas vystyti inovacijų slėnis ir jungčių su juo paieškos. Tikimasi, jog darnumo ir bendradarbystės principais remiantis kuriamame parke bus vystomos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės veiklos, inovacijos, pritrauktos tarptautinės kompanijos. Taigi, tai išties turėtų būti vieta, kur kuriama ateitis. Šiame kontekste šalia esantis Kauno tvirtovės parkas įgauna dar gilesnę prasmę ir sieks tapti mediatoriumi tarp praeities ir ateities, mokslo ir kūrybos, svajonės ir realybės – vieta, kuri įkrautų ir įprasmintų naujai kuriamą teritorijos tapatybę. Štai kodėl visa šventės programa bus skirta pažinti istorijai ir apylinkėms.


Renginyje, kuriame laukiami visi Kauno miesto gyventojai ir svečiai, ne tik per įvairias veiklas bus tyrinėjama Kauno tvirtovė ir šalia esančios karinės aviacijos teritorijos istorija, bet ir kartu su profesionaliais gidais bei mokslininkais pažinsime turtingus vietos maršrutus ir bioįvairovę, išgirsime Kauno tvirtovės mitų ir legendų, vaišinsimės blynais, degustuosime ir sužinosime apie žolelių arbatų naudingąsias savybes, patirsime kavos ritualą, dalyvausime husaro aprangos pristatyme, augalų sodinimo dirbtuvėse Lakūnų sode ir klausysimės kvarteto „Gedimino Sapnas“ koncerto.


Mažųjų šventės dalyvių lauks speciali programa: kartu su personažu Gamčiu sužinos įdomių istorijų ir faktų apie fortus, atliks įdomias užduotis, žais orientacinį žaidimą „Gamtos QR kodai“ ir dalyvaus šikšnosparnių dirbtuvėlėse.


Vietos gyventojai į renginį kviečiami ateiti ir pasidalinti vietos nuotraukomis ar/ir prisiminimais – visi, kurie sutiks atsakyti į keletą klausimų bus vaišinami kava ir blynais. Šios istorijos vėliau bus įprasmintos menininkų ir kūrėjų – taip siekiama prisidėti prie vietos tapatybės saugojimo ir kūrimo.


Kauno tvirtovės parkas – laisvas plotas veikti ir kurti


Prieš daugiau nei 130 metų, nujaučiant Pirmąjį pasaulinį kartą, Kauną apjuosė fortai, kurių požemiai ilgiu nenusileidžia Laisvės alėjai, o sienos – Savanorių prospektui. Tvirtovę sudarė keli šimtai objektų (fortai, sandėliai, administracinės patalpos, kt.), kurių šiandien Kaune ir Kauno rajone likę daugiau nei 250.


Praradę gynybinę paskirtį fortai šiandien kuria naują tapatybę. Kauno tvirtovės parką sudaro I, II, III, IV, V ir VIII fortai, kairiojo Nemuno kranto centrinių artilerijos sandėliai ir dešiniojo Nemuno kranto parako sandėlis, bei kiti statiniai – tai daugiau nei 200 hektarų teritorijos. O dar kitaip, laisvo ploto iniciatyvoms – nuo šiuolaikinės kultūros iki verslo sumanymų.


"Kurti susitikimo vietas - tai mūsų tikslas. Kauno fortų dabartis tai viešosios erdvės, pritaikytos lankymui, aktyviam laisvalaikiui, kūrybai. Todėl šiais metais pristatysime ne vieną atradimą, sezono metu pakviesime pažinti pačius slapčiausius ir tik šiandien dienos šviesą pasiekiančius Kauno tvirtovės užkampius. Vienas iš jų, čia, Lakūnų plente, esantis tvirtovės artilerijos dirbtuvių ir sandėlių kompleksas, kurį sudaro net septyni parako sandėliai. Maršrutas ves šiek tiek daugiau nei du kilometrus, kurių metu lankytojai galės aplankyti statinius, prisiliesti prie autentiško akmenų grindinio, bei pasigrožėti gamta. Beje, karštą vasaros dieną požemiai išties labai gerai atgaivina. Na, o ant dirbtuvių stogo bus įrengta apžvalgos aikštelė, kur nuo Fredos aukštumų lankytojai galės pažvelgti į augantį Kauną. Tad, neabejojama jog mūsų "fortukas" tikrai taps traukos vieta, juk šiandien mes esame laisvės, kultūros ir bendruomenės tvirtovė. Ieškant naujų šio karinio paveldo panaudojimo galimybių svarbiausia žvelgti kūrybiškai ir nebijoti eksperimentuoti, todėl į Kauno tvirtovę bandome įtraukti pačias įvairiausias iniciatyvas. Svarbiausia, jog jos būtų darnoje tarp gamtos, žmogaus ir istorijos." sako Egidijus Bagdonas, Kauno tvirtovės parko direktorius.


Kauno tvirtovės parko sezono atidarymo šventė vyks gegužės 6 d., šeštadienį, 16:00-20:00 val. Lakūnų pl. 63B.


Renginys organizuojamas laikantis tvarumo principų, todėl esant galimybei šventės dalyviai kviečiami atsinešti savo puodelius ir lėkštes, kuriuos bus galima plauti čia pat esančiose Kauno tvirtovės parko dirbtuvėse.


Programa


16:00–17:00 Augalų sodinimo dirbtuvės Lakūnų sode. Veda Evelina Šimkutė, VšĮ „Kultūros dirbtuvė“.


16:00–17:00 Performansas Gamtos portretas, autorė Evelina Glambinskaitė (VDU studentė).

16:30–17:45 Kauno tvirtovės parko dirbtuvių atidarymas, Inžinerijos bataliono, „Rytų frontas“ rekonstruktorių klubo, Sparnuotų husarų klubo, Kauno pavieto „Laisvieji šauliai“ pristatymai.

17:00–18:30 Kvarteto „Gedimino Sapnas“ koncertas

17:45–18:30 Tvirtovės entuziasto Jono Smitlovo paskaita „Tvirtovės parako sandėliai“

16:30–18:30 Kauno Tvirtovės fortų maketų paroda. Autorius – Artūras Vaitekaitis.

18:30–20:00 Pažintinės ekskursijos. Ekskursijas veda gidas J. Pleita ir istorikė R. Rickevičienė. Trukmė ~1,5 val. Vienos ekskursijos kaina žmogui – 2 Eur. 17:00–20:00 Užsiėmimai vaikams. Kartu su personažu Gamčiu vaikai sužinos dar negirdėtų istorijų bei faktų apie tvirtovės parką ir atliks užduotis knygelėje „Keliaukime kartu Kauno tvirtovės parke“. Veda VDU studentai Matas Butkus, Miglė Mačiulskaitė ir Miglė Matulaitytė.

16:00–20:00 Interaktyvus biologinės įvairovės atradimų orientacinis žaidimas „Gamtos QR kodai“. Naudodamiesi savo išmaniuoju telefonu pagal GPS koordinates atraskite biologinę įvairovę Kauno tvirtovės parke, Lakūnų plente! Tyrinėkite savarankiškai, su draugais ar šeimos nariais. Nepamirškite patogios avalynės miško tyrinėjimui. Veda Ugnė Krivoščenkaitė (VDU studentė).

17:00–19:00 „Vaistažolės – maistas ir vaistas“. Vaistažolininko, knygų apie vaistažoles autoriaus ir lektoriaus dr. Mariaus Lasinsko praktinė paskaita. Paskaitos metu sužinosite, kaip stiprinti organizmą vaistažolėmis, praktinių receptų, kaip vaistažolės gali tapti maistu ir vaistu, kaip išlikti sveikam, o susirgus greičiau pasveikti, kaip pasigaminti lietuviškų prieskonių bei įvairių vaistažolių mišinių. Paskaita – nemokama, skirta ir mažiems, ir dideliems.


16:00–19:00 Laisvi pašnekesiai apie vietos istorijas.

16:00–19:00 „Mūsų kava – tavo istorija“. Lankytojai renginio metu bus kviečiami pasidalinti savo prisiminimais ir vietos istorijomis: kaip jie prisimena Lakūnų plento ir apylinkės gyvenimą. Sutikusius skirti laiko pokalbiui vaišinsime kava. Pokalbius ves ir užrašinės Austėja Semčiukevičiūtė, Aistė Brazauskaitė, Liučija Lukrecija Vrubliauskaitė, Milda Mikoliūnaitė, Greta Praninskaitė.

16:00–19:00 Blyninė BLYN’ai. Kauno tvirtovės parke renginio metu laikinai įsikurs blyninė, kurioje lankytojai bus vaišinami blynais mainais į atsakymus į 5 klausimus. Blynus kepa Robert Ilgen ir VDU studentai.


16:30–18:30 Istorijų siena. Renginio metu lankytojai turės galimybę pasitikrinti, ar gerai

pažįsta vietos istoriją. Kviesime pastebėti ir ištaisyti klaidas ant Kauno tvirtovės parko dirbtuvių vidinio kiemelio sienos užrašytose vietos istorijose.


Šikšnospranių dirbtuvėlės. Mažuosius šventės dalyvius kviesime į popierinių šikšnosparnių dirbtuvėles, kurias ves gidė Dalia.


Edukacija ir degustacija „Kas yra kavos pupelė ir kodėl mes ją taip mėgstame?“ Pasikalbėsime, kas yra kofeinas, kodėl jis mums patinka ir kiek jo reikia. Parodysime, kaip gaminami populiariausi kavos gėrimai ir pagaliau atsakysime, kuo cappuccino skiriasi nuo flat white? Nustebinsime pademonstravę, kaip paprasta pasiruošti skanią kavą namuose. Kava nėra tiesiog kava. Tai – stimuliantas, tai – požiūris, tai – mechanizmas lavinti gerus ir kokybiškus įpročius savo gyvenime. Trukmė – 1 val. Organizatorius – „Ryto ritualas“. Dalyvių skaičius ribotas. Kaina: 7 Eur asmeniui arba 50 Eur 8 asmenų grupei. Degustacija vyks „Ryto ritualų“ autobuse, kuriame taip pat bus galima įsigyti gurmaniškos kavos gėrimų. Registracija: https://forms.gle/8Sv1s2vbsbqi3Jze7Partneris: Vytauto Didžiojo universitetas


*Renginio metu bus filmuojama ir fotografuojama. Ateidami į renginį sutinkate, jog jūsų atvaizdas bus matomas renginio nuotraukose ir vaizdo įrašuose, sutinkate, kad šios nuotraukos ir vaizdo įrašai gali būti patalpinti viešai prieinamuose šaltiniuose (žiniasklaidos priemonėse, socialiniuose tinkluose ir spaudoje).


795 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Erasmus+ projekto Sustain4Seniors HUB susitikimas

Vasario 26 d. - kovo 1 d. vyko Erasmus+ projekto Sustain4Seniors HUB pirmasis kontaktinis susitikimas Kroatijoje! Dalinames įspūdžiais iš Kroatijos Šibeniko miesto: Susitikimo metu buvo susipažinta su

Comments


bottom of page